Folie 1 - Odenwaldkreis

Folie 1 - Odenwaldkreis

Die Sportlerehrung des Odenwaldkreises am 29. Mai 2015 in der Rodensteinhalle, Frnkisch-Crumbach Seite 1 Gold fr das Erreichen - eines ersten Platzes bei Deutschen Meisterschaften - aktive Teilnahme an Olympischen Spielen - erfolgreiche Teilnahme an einer Europa- oder Weltmeisterschaft - des Deutschen Sportabzeichens in Gold zum 40. Mal Silber fr das Erreichen - eines zweiten Platzes bei Deutschen Meisterschaften - eines ersten Platzes bei Sddeutschen Meisterschaften - des Deutschen Sportabzeichens in Gold zum 30./35. Mal Bronze fr das Erreichen - eines dritten Platzes bei Deutschen Meisterschaften - eines zweiten Platzes bei Sddeutschen Meisterschaften - eines ersten Platzes bei Hessischen Meisterschaften - des Deutschen Sportabzeichens in Gold zum 25. Mal Seite 2 Geehrt werden aus Erbach Georg Keler, Michelstadt Bronze Ju-Jutsu Fighting Senioren 69 kg JC Erbach

Bjrn Gronewold, Erbach Bronze Ju-Jutsu Fighting U 18 60 kg JC Erbach Daniel Herrmann, Erbach Bronze Ju-Jutsu Fighting U 15 55 kg JC Erbach Eileen Schnherr, Michelstadt Bronze Sommerbiathlon SV Haisterbach Lucille Rutsch, Erbach Straenradsport TV Dorf-Erbach Bronze

Seite 3 Geehrt werden aus Erbach Ute Panndorf, Erbach Bronze 25. Sportabzeichen Eileen He, Erbach Bronze Ju-Jutsu Fighting U 15 36 kg JC Erbach Jule Peters, Reichelsheim Silber Ju-Jutsu Fighting U 15 48 kg JC Erbach Alison Bauer, Erbach Silber

Judo U 21 +78 kg JC Erbach Eugen Khitro, Michelstadt Silber Ju-Jutsu Fighting U 18 66 kg JC Erbach TV Dorf-Erbach Seite 4 Geehrt werden aus Erbach Jan Patschul, Michelstadt Silber Ju-Jutsu Fighting U 15 37 kg JC Erbach Fabienne Wacht, Michelstadt Silber Ju-Jutsu Fighting U 18 52 kg

JC Erbach Mitja Manschitz, Beerfelden Silber Ju-Jutsu Fighting U 15 45 kg JC Erbach Lisa Ludolph, Ltzelbach Silber George Maschalani, Erbach Silber Judo U 18 70 kg JC Erbach Westernreiten Odw. Reiter-Verein Seite 5 Geehrt werden aus Erbach Renate Vakaresko, Erbach

Silber 35. Sportabzeichen TV Erbach Wilhelm Volk, Erbach Silber 35. Sportabzeichen TV Erbach Victor Ribeiro, Erbach Gold Break-Dance TZO Erbach Sophia Schmelzer, Erbach Gold Ju-Jutsu Fighting U 18 48 kg JC Erbach Lukas Schwinn,

Erbach Gold Ju-Jutsu Fighting U 15 66 kg JC Erbach Seite 6 Geehrt werden aus Erbach Alina Kraft, Michelstadt Gold Ju-Jutsu Fighting U 15 63 kg JC Erbach Natascha Pfister, Michelstadt Gold Ju-Jutsu Fighting U 18 70 kg JC Erbach Tanika Rundel, Beerfelden Gold Ju-Jutsu Fighting U 15 40 kg JC Erbach

Jonas Rutsch, Erbach Gold Radcross TV Dorf-Erbach Berit Strobl, Bad Knig Gold Radcross TV Dorf-Erbach Seite 7 Geehrt werden aus Erbach Hannelore Kraut, Erbach Gold 40. Sportabzeichen TV Erbach Hella von Neindorff, Erbach Gold

40. Sportabzeichen TV Erbach Bronze fr das Tanzpaar des TZO Hauptgruppe II D Latein Sarah Thomasberger und Steffen Scheuermann Seite 8 Geehrt werden aus Hchst Daniel Geyer, Erbach Bronze Schwimmen 50 m Freistil Integra GmbH Alla Keller, Hchst Bronze Leichtathletik 100m-Lauf Integra GmbH Katharina Basel, Hchst Silber

DTB-Dance Samantha Scholze, Bad Knig Gold TGC Gro-Zimmern Leichtathletik 75m-Lauf Integra GmbH Seite 9 Geehrt werden aus Mossautal Bronze fr die Mannschaft des SV Httenthal 1958 e. V. KK Freigewehr 3 x 40 Lukas Fischer, David Koenders und Alexander Rller Seite 10 Geehrt werden aus Hesseneck, Rothenberg, Sensbachtal und Beerfelden Sergen Steinbauer, Hesseneck Bronze

Kumite Team Horst Edelmann, Rothenberg Gold Freestyle Ltd. Compound BSC Allemhl Dr. Steffen von Neuendorff, Wald-Michelbach Gold Cross- und Wintertriathlon SC Beerfelden Manfred Holschuh, Sensbachtal Gold 40. Sportabzeichen Budokai Asahi Eberbach TSV Sensbachtal Seite 11

Geehrt werden aus Breuberg Chris Fleschhut, Breuberg Bronze Klettern Katharina Basel, Hchst Bronze Gymnastik K SG Sandbach Emmely Weipert, Hchst Bronze Gymnastik P SG Sandbach Mia-Lotta Schneider, Breuberg Bronze DAV Darmstadt/Starkenburg

Gymnastik P + K SG Sandbach Seite 12 Geehrt werden aus Breuberg Adi Hirschbichler, Brensbach Silber Riesenslalom/Super G 75 - 80 WSV Neustadt Heidelinde Winkler, Breuberg Silber 30. Sportabzeichen Bruno Winkler, Breuberg Silber 30. Sportabzeichen Seite 13 Geehrt werden aus Breuberg Bronze fr die Mannschaft P7 Gymnastik P-bungen Mia-Lotta Schneider, Julia Rutsch, Julie Kickstein, Leoni Hoffmann und Hannah Grenz

Bronze fr die Mnnermannschaft des VSG Breuberg im Hallenbosseln Maria Steffen, Steffen Dbert-Beller, Ludwig Hartmann und Manfred Leuther Seite 14 Geehrt werden aus Breuberg Bronze fr "Fleur" der SG Sandbach 1946 e. V. Gymnastik und Tanz Mia-Lotta Schneider, Emmely Weipert, Jacqueline Rudolph, Julia Rusch, Alexia Nechita, Gina Koch, Julie Kickstein, Anastasia Hring, Leoni Hoffmann und Hannah Grenz Bronze fr "Bellis" der SG Sandbach 1946 e. V. DTB-Dance Nachwuchs Milla-Bella Schneider, Leni Ripper, Malea-Sophia Fries, Zoe Lousia Breu, Maya Sophie Breu, Zoe Marie Winterwerber und Leyla Yilmaz Seite 15 Geehrt werden aus Breuberg Bronze fr die Mannschaft P6, Gymnastik P-bungen Alexia Nechita, Emmely Weipert, Anastasia Hring, Victoria Koprek und Jana Pokoj Seite 16 Pause Seite 17 Geehrt werden aus Frnkisch-Crumbach Luna Ell,

Frnkisch-Crumbach Bronze Fahrrad fahren MSC Rodenstein Luca Schneider, Frnkisch-Crumbach Bronze Fahrrad fahren MSC Rodenstein Joanna Will, Frnkisch-Crumbach Bronze RKS-Dreikampf TV Fr.-Crumbach Sebastian Martin, Elz Bronze Hallensteinstoen

TV Fr.-Crumbach Andreas Lenz, Frankfurt Bronze Hallensteinstoen TV Fr.-Crumbach Seite 18 Geehrt werden aus Frnkisch-Crumbach Marlene Pfeifer, Brensbach Bronze RKS-Dreikampf TV Fr.-Crumbach Katharina Zeisler, Heusenstamm Bronze RKS-Dreikampf TV Fr.-Crumbach Sven Kalveram, Hainburg

Bronze Hallensteinstoen TV Fr.-Crumbach Josephine Burger, Gro-Bieberau Bronze Hallensteinstoen TV Fr.-Crumbach Andreas Best, Frnkisch-Crumbach Bronze RKS-Dreikampf TV Fr.-Crumbach Seite 19 Geehrt werden aus Frnkisch-Crumbach Arndt Gtze, Frnkisch-Crumbach Bronze Hallensteinstoen TV Fr.-Crumbach

Nina Herrstra, Frnkisch-Crumbach Bronze Hallensteinstoen TV Fr.-Crumbach Simon Kreuzer, Frnkisch-Crumbach Bronze Winterwurf RKS-Dreikampf TV Fr.-Crumbach Olaf Berger, Frnkisch-Crumbach Bronze Marathonlauf TV Fr.-Crumbach Peter Kalveram, Hainburg Silber Kugelstoen TV Fr.-Crumbach Seite 20

Geehrt werden aus Frnkisch-Crumbach Bronze fr die Junioren-Mannschaft U16 der WG Frnkisch-Crumbach/Brstadt im Hallensteinstoen Sven Kalveram und Oliver Pfeifer Cora Best, Frnkisch-Crumbach Silber RKS Dreikampf Fabian Kreim, Frnkisch-Crumbach Silber Automobil Rallye MSC Rodenstein Una Maric, CH Adligenswil Gold Gewichtwurf TV Fr.-Crumbach TV Fr.-Crumbach Seite 21

Geehrt werden aus Frnkisch-Crumbach Anika Jr, Frankfurt Gold Steinstoen TV Fr.-Crumbach Carolin Paesler, Berlin Gold RKS-Dreikampf TV Fr.-Crumbach Garland Porter, Berlin Gold Gewichtwurf TV Fr.-Crumbach Betty Heidler, Werneuchen Gold Hammerwurf

TV Fr.-Crumbach Tina Tilger, Frankfurt Gold RKS-Dreikampf WJA TV Fr.-Crumbach Seite 22 Geehrt werden aus Frnkisch-Crumbach Julia Luckmann, Frankfurt Gold Steinstoen TV Fr.-Crumbach Nicole Zihlmann, CH Luzern/Littau Gold RKS-Dreikampf TV Fr.-Crumbach Sebastian Lenz,

Frankfurt Gold RKS-Dreikampf TV Fr.-Crumbach Gabi Wolfarth, Heidelberg Gold Hallensteinstoen TV Fr.-Crumbach Seite 23 Geehrt werden aus Frnkisch-Crumbach Gold fr die Bundesliga-Mannschaft der Frauen der WG Frnkisch-Crumbach/Brstadt im Rasenkraftsport Kirsten Mnchow, Adriana Garibay, Nicole Zihlmann und Carolin Paesler Gold fr die Dreikampf-Mannschaft - Juniorinnen U20 der WG Frnkisch-Crumbach/Brstadt im Rasenkraftsport Anika Jr, Adriana Garibay und Tina Tilger Seite 24 Geehrt werden aus Bad Knig Nina Schfer, Bad Knig

Bronze Gespannfahren Pony Jonas Frank, Brensbach Bronze Ski-Alpin RFV Mmlingtal SSG Odenwald Marie Pludra, Frnkisch-Crumbach Bronze Ski-Alpin SSG Odenwald Jonas Uster, Michelstadt Bronze 2000 m Hindernislauf TSG Bad Knig Maren Guthier, Bad Knig Bronze

2000 m Lauf TSG Bad Knig Bronze fr die Mannschaft der LG Odenwald im Crosslauf Elisa Daum, Kim-Jana Medelnik und Glistan Erdogan Seite 25 Geehrt werden aus Brensbach Willi Halbauer, Brensbach Bronze Barebow Compound KSV Wallbach Uwe Worschech, Brensbach Bronze Freestyle Recurve KSV Wallbach Thomas Glaubrecht, Reinheim Gold

Freestyle Recurve KSV Wallbach Kornelia Eidenmller, Brensbach Gold Barebow Recurve KSV Wallbach Arno Kaczmarek, Brensbach Gold Barebow Compound KSV Wallbach Conny Reuter, Brensbach Gold Barebow Compound KSV Wallbach Seite 26

Geehrt werden aus Reichelsheim Wilhelm Farnung, Heppenheim Bronze Duathlon KSV Reichelsheim Marion Ihrig, Michelstadt Bronze Duathlon KSV Reichelsheim Marie Khler, Reichelsheim Bronze Rennrodeln KSV Reichelsheim Calvin Meister, Reichelsheim Bronze Rennrodeln

KSV Reichelsheim Kurt Jckel, Reichelsheim Tischtennis Mixed KSV Reichelsheim Bronze Seite 27 Geehrt werden aus Reichelsheim Werner Knig, Michelstadt Bronze 25. Sportabzeichen Horst Trebert, Beerfelden Bronze Luftgewehr KSV Reichelsheim SV Beerfurth Hendrik Seibert, Reichelsheim Silber Rennrodeln

KSV Reichelsheim Kurt Hemetsberger, Reinheim Silber 30. Sportabzeichen KSV Reichelsheim Seite 28 Geehrt werden aus Reichelsheim Gnter Klein, Reichelsheim Silber 30. Sportabzeichen KSV Reichelsheim Hans-Peter Lode, Reichelsheim Silber 30. Sportabzeichen KSV Reichelsheim Dagmar Lode, Reichelsheim

Silber 30. Sportabzeichen KSV Reichelsheim Adam Schleucher, Hchst Silber 30. Sportabzeichen KSV Reichelsheim Silber fr die Mannschaft des KSV Reichelsheim im Fnfkampf Kurt Hemetsberger, Hubert Drews und Werner Knig Seite 29 Geehrt werden aus Michelstadt Lucas Flath, Erbach Bronze Speedskating RSG Michelstadt Victoria Sammet, Erbach Bronze

Speedskating RSG Michelstadt Jrg Lippmann, Michelstadt Bronze Speerwurf TSV Weiten-Ges Chris Ensinger, Michelstadt Bronze Triathlon VfL Michelstadt Janina Rump, Michelstadt Bronze Blankbogen TV 1861 Michelstadt Seite 30

Geehrt werden aus Michelstadt Ariane Struick, Michelstadt Bronze Recurvebogen TV 1861 Michelstadt Katharina Teschke, Michelstadt Bronze Recurvebogen TV 1861 Michelstadt Philip Weber, Bad Knig Bronze Recurvebogen TV 1861 Michelstadt Jutta Mertins, Michelstadt Bronze 25. Sportabzeichen KSV Michelstadt

Seite 31 Geehrt werden aus Michelstadt Anna Flath, Erbach Silber Speedskating RSG Michelstadt Vanessa Geilert Caete, Erbach Silber Speedskating RSG Michelstadt Frank Mertins, Michelstadt Silber Triathlon VfL Michelstadt Roland Holetz, Erbach

Silber 30. Sportabzeichen KSV Michelstadt Seite 32 Geehrt werden aus Michelstadt Heinrich Knust Michelstadt Silber 30. Sportabzeichen Michael Thierolf, Michelstadt Gold Orientierungslauf KSV Michelstadt TV Alsbach Seite 33 Geehrt werden aus Michelstadt Bronze fr die Mannschaft des TV 1861 Michelstadt im Bogenschieen Marina Maier, Ariane Struick und Philip Weber Silber

fr die Mannschaft des Veteranenfahrzeugverbandes Rennmotorrad mit Seitenwagen "Kneeler" (Bj. 1964 bis 1968) Hans Jochim und Sven Riebel Gold fr die Zweierbob des BRC Michelstadt Thomas Lang und Rainer Liebau Seite 34

Recently Viewed Presentations

  • SOPHOCLES - sch.gr

    SOPHOCLES - sch.gr

    He wrote about 123 plays of which 7 have survived; Ajax, Antigone, Trachinian Women, Oedipus the King, Electra, Philoctetes and Oedipus at Colonus He added a 3rd actor He curtailed the choral parts and developed the dialogue He abolished the...
  • The Data Link Layer Chapter 3 Data Link

    The Data Link Layer Chapter 3 Data Link

    Byte count » Flag bytes with byte stuffing » ... Framing uses a flag (0x7E) and byte stuffing "Unnumbered mode" (connectionless unacknow-ledged service) is used to carry IP packets. Errors are detected with a checksum. IP packet. 0x21 for IPv4.
  • Presentación de PowerPoint

    Presentación de PowerPoint

    Els rius són ecosistemes que s'han de salvaguardar No més trasvasaments intracomunitaris si no hia ha acord entre comunitats (Xúquer Vinalopò en l'azud de la marquesa) Importància de les desaladores Estalvi i reutilització d'aigua Actuacions per millorar la qualitat de...
  • Goals of IEEE Presentation Visualizing Sustainable Solutions

    Goals of IEEE Presentation Visualizing Sustainable Solutions

    Is a faster 5G phone or block chain app going to save us? ... 1/3 of reef corals. This is the WEB that enables all life if survive together. ... and education aren't getting the job done. We need an...
  • FileNewTemplate - Oklahoma

    FileNewTemplate - Oklahoma

    OCAS Coding: Project reporting Code - 769. Revenue Code - 4750. Also, remember that this 'At-Risk Afterschool Meal Program' is a part of the Child & Adult Care Food Program. This means that the expenditures and revenues must be coded...
  • スライド タイトルなし - ds.data.jma.go.jp

    スライド タイトルなし - ds.data.jma.go.jp

    Positive SO = D<T negative rB. = Oppsite phase El Nino and SO are deferent manifestation of single phenomenon Atmosphere - ocean condition of El Nino Weaken trade wind Warm water move eastward SST increase in the east Active convection...
  • Overdose Response Training Dave Morgan, RPh Safe Prescribing

    Overdose Response Training Dave Morgan, RPh Safe Prescribing

    Really high. Pupils pinned. Nodding, but arousable. Responds to sternal rub. Speech is slurred. Sleepy, intoxicated, but breathing . 8 or more times per minute
  • Vectors and Scalars

    Vectors and Scalars

    It is used to denote vectors with an x-y Cartesian coordinate system. Unit Vector Notation J = vector of magnitude "1" in the "y" direction i = vector of magnitude "1" in the "x" direction = 4i =3j 4i 3j...